dream discover enjoy
Hakkımızda English Français Japanese

Yerel Yemekler ve İçecekler

500 yıldır bir arada yaşayan Rum ve Türk halkının kaynaşması adanın mutfak kültürünü zenginleştirmiş. Ada mutfağı genelde Kuzey Ege mutfağının izlerini taşıyor. Deniz ürünleri, kırmızı et, yabani otlar ve zeytinyağı kullanılan başlıca malzemeler. Baharın gelmesiyle birlikte yabani ot mevsimi başlıyor. Isırgan, cibes, radika, turpotu, kazayağı, şevketi bostan adadan toplanan otların bazıları. Bunlar zeytinyağlı yemek, salata ya da börek içi malzemesi olarak kullanılıyor.

Bozcaada Damla Sakızlı Bademli Kurabiye Bozcaada Gelincik Şerbeti Bozcaada Reçeller Bozcaada Ahtapotu Bozcaada Pitalita Bozcaada Deniz Kestanesi

Domates Reçeli: Domates reçeli Rumlardan kalma adaya özgü tatlardan. Kendine özgü yöntemiyle üretimine devam edilen bu reçel Ada’ya özgü yerel tatların başında gelir.

Gelincik Şerbeti: Adanın ünlü ve her zaman aranan gelincik şurupları az sayıda üretilen bir üründür. Bu gelinciklerden şurup, likör ve reçel yapan bir kafe bulunmaktadır. Adanın ilklerinden olan bu kafe Ada’dan topladığı gelinciklerden şurup, reçel ve likörler yapmaktadır.

Üzüm suyu-Koruk suyu: Ada’daki üzümlerin erken hasatla koruk suyu, olgun hasatla üzüm suyu tamamen doğal olarak üretilmektedir. Hem açık hem de ambalajlı olarak bu ürünleri bulmak, tatmak mümkündür.

Kuzu ve Oğlak: Bahar da kuzu ve oğlak eti ada mutfaklarında ve ada evlerinin sofralarında görülmeye başlar. Mis gibi Oğlak kapama adaya özgü tekniklerle pişirilip taze nane ile tatlandırılıp sofralara misafir olur. Bir kez deneyenin sadece bu tat için bile adaya tekrar geldiği bilinir.

Kalamar ve Ahtapot: Bozcaada mutfağına Ege denizinin cömert olarak sunduğu Bozcaada Kalamarı ve Ada Ahtapotu ada evlerinin mutfaklarının masalarında, Bozcaada restoranlarının balık dolaplarında ve bazı Bozcaada otel ve pansiyonlarının menüsünde sıkça görmeye alıştığımız lezzetli iki deniz ürünüdür. Genellikle ada restoran ve balık lokantalarında kömürde ahtapot, kalamar, kalamar dolma gibi farklı ve bir o kadar da lezzetli tarifleri denemeniz mümkün ve tavsiye edilir. Hemen hemen tüm adalılar ahtapotun nasıl yapılacağını bilirler. Kalamar ise kış ayında tüm adalıların soğuk hava ve hırçın denize inat yakalamaktan zevk duydukları buzdolaplarını yerli lezzetli kalamarla doldurdukları kış çıktığında yazın meze olarak ada misafirlerine sunarlar. Ada kalamarının tüm Ege’nin en lezzetli kalamarı olduğu kabul edilmektedir.

Deniz Kestanesi (Kirpi): Bozcaada'ya özgü ismiyle Deniz kirpisi yani deniz kestanesi, genellikle deniz kıyılarının kayalık kısımlarından elle ya da raspa denilen tutacaklarla çıkarılan kirpiler, bıçak yardımıyla ortasından yatay olarak kesilerek ayrılıp deniz suyuyla temizlenerek, içindeki turuncu renkli havyarı ortaya çıkarılmak suretiyle yenilecek bölüme ulaşılır. Damak tadına göre zeytinyağı, taze limon suyu ya da sirke ile tatlandırılarak genellikle ekmekle ya da kaşık yardımıyla havyar sıyrılarak yenir. Her ne kadar beyaz şarapla tercih edilse de Bozcaada kirpisine her türlü içecek lezzetle eşlik edebiliyor.

Ada Tavşanı: Adanın sevimli küçük sakinleri tavşanların çabuk üreme özelliğinden dolayı doğa ananın hiç eksiltmediği sakinleridir. Yerel lezzetlerin başında gelir ada tavşanı yahnisi...

Üzüm Yaprağında Sardalye: Üzüm Bağlarının taze yaprakları körpe olarak toplanıp salamura yapılarak bütün sene ada mutfakları ve Bozcaada restoranlarında bolca kullanılır. Taze asma yaprakları herhangi bir işlem görmeden Bozcaada'ya özgü bir teknik olan sardalyenin bu yaprağa sarılarak kömür ateşinde ızgarada pişirilmesi ile bir lezzet doğar. Asma yaprağı ızgarada tadını sardalye balığına geçirir. Bu yöntemle pişen sardalyenin tadına doyum olmaz.

Çiğ Dolma: Çiğ olarak hazırlanan malzemenin taze yaprağın içine sarılarak yapılan adaya özgü bir tür lezzettir. Çok sevilir, çok yenilir...

Ada Kurabiyeleri: Bozcaada Bedemlisi ve Hacı Tahir Badem Lokumu, Ada’ya has kurabiye ve lezzetler olarak her ziyaretçinin tattığı ve yanında alıp götürdüğü hamur tatlılarıdır.

Ada mantısı: Ada’nın mantısı özel olup, geleneksel olarak Ada mutfağının önemli yemeklerinden biridir. Ada’da hali hazırda bazı restoranlar bu yemeği yapmakta ve misafirlerine sunmaktadır.

Damla Sakızlı Türk Kahvesi: Ada’nın Rumlardan kalma lezzetlerinden biridir. Ada’daki birçok işletmede içebileceğiniz damla sakızlı kahveler, yanında likör ya da üzüm suyu ve kurabiye ile birlikte servis edilmektedir.

Bozcaada Damla Sakızlı Bademli Kurabiye Bozcaada Gelincik Şerbeti Bozcaada Reçeller Bozcaada Ahtapotu Bozcaada Pitalita Bozcaada Deniz Kestanesi