dream discover enjoy
Hakkımızda English Français Japanese

Doğa-Flora-Fauna

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer almaktadır. Bozcaada’nın yüzölçümü etrafındaki adacıklarla beraber 37.6 km2, çevresi 38 km'dir. Bozcaada, iç kısımlarındaki ufak yükseltilerin dışında büyük düzlüklerden oluşmakta olup en yüksek noktası 192 mt. ile Göztepe'dir. Rüzgar Bozcaada’nın iklim ve doğasının en önemli unsurudur. Ege denizinin havasının Bozcaada’da değiştiği söylenir. Yazları sürekli esen poyrazı Bozcaada üzümlerinin can damarıdır. Bozcaada'nın bulunduğu coğrafyanın iklim ve doğasından farklı, kendine özgü bir yapısı bulunuyor. Akdeniz ikliminin etkisi altında olmakla birlikte boğazın tam çıkışında yer alması nedeniyle kuzey rüzgarlarını bolca alıyor. Bu durum hem nem oranının düşük olmasına ve kaliteli üzümlerin yetişmesine hem de ayrıca yazın bunaltıcı sıcaklarında serin bir esintiyle tatil yapmaya ve rüzgar sörfçülerinin yelkenlerinin dolmasına olanak sağlamaktadır. Ada’nın rüzgara açık kısımlarında bitki örtüsü oluşamamaktadır. İç kısımlarda ormanlık alanlar vardır. Ada’da 65 familyaya ait 437 bitki türü olduğu tespit edilmiştir. Adaya özgü ancak endemik olmayan bitki türleri, Borçanka, Sakız Ağacı, Kum Sütleğeni, Abdesbozan, Sarı Gelincik, Yatık Nakıl, Akıllı Geven, Kum Zambağı, Deniz Geveni’dir. Bunların dışında Begonvil, Makasotu, Kazayağı, Basık Kaynanadili gibi egzotik türlerde bulunmaktadır.

Bozcaada Kargaları Bozcaada Keçileri Bozcaada Kedileri Bozcaada Köpekleri Bozcaada Keçileri Bozcaada Kedileri Bozcaada Mavi Gözlü Kargaları Bozcaada Keçileri Bozcaada Kedileri

Şehit Lalesi (Turril): Gelibolu Yarımadası ve Bozcaada’da kayıtları bulunan bu nadir ve endemik yaban karanfili, Bozcaada’da görülebilecek nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan endemik bir tür bitkidir.

5K Kargalar, Köpekler, Kirpiler, Keçiler ve Kediler: Bozcada’nın Kargaları, farklı bir cins. Tüm kargalar içinde en küçük ve en tiz sesli olan, beyaz gözleri ve gri ensesi ile dikkat çeken bir cins bu. Ada halkı bu zeki hayvanlarla içli dışlı yaşıyor. Çay bahçesinde otururken masanıza konacak kadar cesurlar ya da adalı bir şarap markasına ismini verecek kadar ilham verici… Köpekler, Kirpiler, , Keçiler, Kediler, Adayla özdeşlemiş ve insanlarla birlikte yaşamı paylaşan hayvanlar olarak varlığını sürdürüyor.

Bozcaada Kargaları Bozcaada Keçileri Bozcaada Kedileri Bozcaada Köpekleri Bozcaada Keçileri Bozcaada Kedileri Bozcaada Mavi Gözlü Kargaları Bozcaada Keçileri Bozcaada Kedileri